https://www.ardenekmekci.com/wp-content/uploads/2020/07/botox.jpg

BOTOKS

Botoks, kırışıklıkların giderilmesi için yapılan ameliyat gerektirmeyen işlemlerdir. Botoks bir protein çeşididir. Botoks “clostridium botulinum” isimli bakteri çeşidinden üretilmektedir. Ameliyat olmadan uygulanabildiği için birçok kişi botoks uygulamasına başvurmaktadır. Önceleri göz sağlığında kullanılan bu bakterinin ürünü günümüzde kozmetikte kullanılmaktadır.

BOTOKS NEDİR VE NASIL YAPILIR?

Yüzünüzde ki mimiklerin çalışmalarıyla beraber yüzde çizgilenmeler meydana gelmektedir. Uzun süreli bu mimiklerin çalışmasıyla, yüzdeki çizgileri derinleşmektedir. Botoks yüzdeki çizgilenmeyi gidermek için yapılan uygulamadır.

Kırışıklık en fazla alın, göz kenarları ve dudak çevresinde görülmektedir. Botoks cilde küçük enfeksiyonlar sayesinde uygulanmaktadır. Botoks cilde uygulandığı sırada hafif sızılar hissedilebilmektedir. Sızıyı azaltmak için bölgesel anestezi kremleri kullanılmaktadır. Bölgesel anestezi işlem sırasında ağrı hissetmemeyi sağlamaktadır. İşlem öncesinde veya sonrasında soğuk kompres yapılabilmektedir.

Soğuk kompres uygulamayla oluşabilecek şişlikler ve kızarıklıkların azalmasını sağlamaktadır. Botoks cilde uygulandıktan sonra veya 3 gün içerisinde etkisini gösterebilmektedir. Bu süre nadir de olsa 7 güne çıkmaktadır. Botoks işlemi öncesinde içerisinde E vitamini bulunan ilaçlar kullanılmamalıdır. İşlemden önce aspirin ve benzeri ilaçları kullanmamakta fayda vardır. Aspirin ve benzeri ilaçların kan sulandırıcı etkisi olduğundan dolayı kullanılmamalıdır. Çünkü, işlem sonrası uygulanılan bölgede şişmeler ve morarmalar meydana gelebilir.

Uygulama sonrasında birkaç saat mimiklerinizi kullanmamaya özen göstermek gerekir. Botoks sonrası spor aktivitelerinize bir süre ara verilmelidir. İşlem yapılan bölgeye birkaç gün hafif masajlar yapmakta fayda vardır. Uygulama sonrasında yüz üstü yatmamaya çalışılmalıdır. Botoks uygulanılan bölgeyi temiz tutmak gerekir. Aksi taktirde enfeksiyon oluşabilmektedir. Botoks yaptırmaya karar verenler Botoks hakkında detaylı bilgiye sahip olmaları gerekmektedir. İşlem sonrasında bazı yan etkiler görülebilir. Bu yan etkiler hafif ve ciddi olanlar şeklindedir.

Botoks yaptırmak isteyenler bu yan etkileri kabul ederek yaptırmaları gerekmektedir. Botoks öncesi cildinizin deforme olmuş yerini belirleyip o bölgeye uygulama yaptırmaya özen gösterin cildinizde kırışıklı veya çizgilerin olmadığı yere dolgu yaptırmak doğru değildir. Çünkü her zaman en doğal olanı işlem görmemiş cildinizdir.

Botoks öncesi hangi botoks merkezinde uygulama yaptıracağınıza iyi karar vermek gerekir. Yapılacak olan ortam, işlem esnasında kullanılan aletler ve doktorun işinde uzman olup olmayışı uygulama esnasında veya sonrasında bir takım sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu sorunların oluşmasını engellemek için uygulamanın iyi bir merkezde yapılması gerekmektedir. Ortamın steril olması hijyen bakımından oldukça önemlidir. Uygulama esnasında kullanılan malzemelerin de daha önce kullanılmamış olmasına dikkat etmek gerekir. Ve uygulamayı yapacak olan doktor kendi alanında uzman bir doktor olmalıdır.

BOTOKS KULLANIM ALANLARI

 • Kırışıklık tedavisinde kullanımı;
 • Alında ki çizgilerin giderilmesinde,
 • İki kaş arası bölgede oluşan derin çizgilerde,
 • Kaşların yan bölgelerinin yukarı kaldırılmasında,
 • Kaz ayağı (göz çevresi) kırışıklıklarında,
 • Burun çevresinde yer alan çizgilerde,
 • Diş eti görünümünün gizlenmesinde,
 • Dudağın üstündeki ve altındaki çizgilerinde,
 • Boyun bölgesindeki çizgilerinde giderilmesinde kullanılmaktadır.
 • Terleme sorunlarında tedavi;

Botoks terleme sorunlarının giderilmesinde de kullanılmaktadır. Botoks ile aşırı şekilde terleme sorunu ortadan kalkmaktadır. Özellikle koltuk altı bölgesinin terlemesinde kullanılmaktadır. Fakat el ve ayak terlemesinde de uygulanabilmektedir. Uygulanılan bölgede 5-6 ay terleme durabilmektedir.

BOTOKS UYGULAMA SÜRESİ

Ortalama 15 – 30 dk.dır.

TERLEME TEDAVİSİNDE BOTOKS UYGULAMASI

Aşırı terleme, toplumun 3’de birinde görülebilen ve ciddi bir güven krizine sebep olabilen bir sağlık ve hijyen sorunudur. Herhangi bir yaşta başlayabilen bu durumun yaygın görülen nedenleri arasında obezite, diyabet, yüksek tansiyon, baharatlı yiyecekler ve aşırı alkol tüketimi yer almaktadır.

Çoğu insan günde 1 litreye yakın ter üretirken, aşırı terleyen kişilerde bunun 10 katı kadar terleme görülebilir. Aşırı terlemenin en çok görüldüğü yerler yüz, koltukaltı, eller ve ayaklardır.

TERLEME TEDAVİSİNDE BOTOKS NASIL ETKİ GÖSTERİR?

Botoks terlemenin görüldüğü yerlerdeki ter bezlerine uygulanır ve terlemeye sebep olan sinir iletimini bloke ederek terlemeyi önler.

TERLEME TEDAVİSİNDE BOTOKS NE KADAR SÜRE İLE ETKİLİ OLUR?

Ortalama 6 aya kadar etki göstermekle birlikte hastaların % 40’ı bir yıla yakın bir süre terleme şikâyeti yaşamadıklarını belirtmektedirler.

MİGREN TEDAVİSİNDE BOTOKS UYGULAMASI

Kronik migren ağrılarında botoks kullanımı FDA tarafından onaylanmış bir uygulamadır.

MİGREN TEDAVİSİNDE BOTOKS NASIL ETKİ GÖSTERİR?

Botoks kasları gevşetip, beyine ağrı mesajını ileten siniri bloke ederek ağrıya olan duyarlılığı azaltır.

Migren botoksu uygulanan hastaların yaklaşık % 70’i, migrenli gün sayısında tedavi öncesine göre %50’den fazla azalma olduğunu belirtmişlerdir.

MİGREN TEDAVİSİNDE BOTOKS NE KADAR SÜREDE UYGULANIR VE NE KADAR ETKİ GÖSTERİR?

Migren botoksu, 15- 30 dakika gibi bir sürede, baş ve boyundaki 7 kritik noktaya spesifik dozda uygulanır, birkaç gün içinde etkisini göstermeye başlar ve 12 hafta boyunca migrene bağlı baş ağrılarına karşı önleyici etki gösterir.

MİGREN TEDAVİSİNDE BOTOKS NE SIKLIKTA TEKRARLANMALIDIR?

Botoks migrene bağlı baş ağrılarına karşı koruyucu bir tedavi olup, her 3 ayda bir tekrarlanması önerilmektedir.

MİGREN BOTOKSU KİMLERE YAPILMAMALIDIR?

Tüm diğer botoks uygulamalarında olduğu gibi botoks içeriğine karşı alerjisi olan kişilere uygulanmamalıdır.

BOTOKS (BOTOX) HER KİŞİYE UYGULANABİLİR Mİ?

 • Nöromüsküler rahatsızlıkları veya kanama problemleri olan kişilerde,
 • Tedavi yapılması istenilen bölgede deri hastalıkları olan kişilerde,
 • Hamile veya emziren kadınlarda,
 • Özellikle albumin gibi ürün içeriğindeki etken maddelere karşı alerjisi olanlara uygulanmamalıdır.

BOTOKS (BOTOX) UYGULAMASI ÖNCESİ UYARILAR

 • Aspirin veya aspirin içeren ilaçlar alınmamalıdır.
 • Uygulama öncesi bir hafta süre ile alkol alınmamalıdır.

BOTOKS (BOTOX) UYGULAMASI SONRASI UYARILAR

 • Tedavi sonrasında 1 – 2 saat süreyle dik pozisyonda kalınmalı ve enjeksiyon bölgesi kasları çalıştırılmalıdır.
 • 24 saat süreyle zorlayıcı egzersiz hareketlerinden uzak durulmalıdır.
 • Bir gün boyunca sıcak su ile duş, sauna, yüzme ve egzersizden kaçınılması tavsiye edilir.

SIK SORULAN SORULAR

Botoks (Botox) ağrılı / acılı bir işlem midir?

Tedavi ağrısız ve acısızdır yada tolere edilebilecek düzeydedir.

Botoks (Botox) işleminin yan etkisi var mıdır?

Botoks bir dizi tıbbi sorunun tedavisinde 20 yıldan uzun bir süredir güvenle kullanılmaktadır. Aslında yan etkisi, tedavi şeklinin adıdır. Kas ve sinir etkileşimini bloke ederek mimikleri kısıtlar. Enjeksiyon yapılan noktalarda kırmızılık görülebilir. Çok nadir baş ağrısı olabilmektedir.

Enjeksiyon yerinde nadiren görülen hassasiyet, kızarıklık, şişlik, ve morarma şikâyetleri de hızlıca ve kendiliğinden geçmektedir.

Botoks (Botox) kalıcı mıdır?

Botoks işlemi ortalama 3 – 6 ay içerisinde etkisini kaybedecektir.

 

Dr. ArdenKlinik

Harbiye Mahallesi, Abdi İpekçi Caddesi, Bakır Palas Apartmanı, No:5/14 Şişli / İSTANBUL 34367

Bilgilendirme
Sosyal Ağlar

Sosyal Ağlarımızı Takip edin, güncel bilgi ve kampanyalardan haberdar olun.

Copyright 2020 Dr. Arden Ekmekçi Klinik

Copyright 2020 Dr. Arden Ekmekçi Klinik