Saç Ekim ve TedavileriSaç Ekim Öncesi

29 Haziran 2020by Arden EKMEKCİ0
https://www.ardenekmekci.com/wp-content/uploads/2020/06/sac.jpg

Saç ekimi işlemini binlerce hastaya başarı ile uygularken ,kendime saç ekimi yaptırmamam olası değildi. Bu nedenle tam 32 yaşındayken 2019 yılında saç ekimi işlemi yaptırdım. Güzel bir atasözümüz vardır ” kelin merhemi olsa kendi başına sürer” , ben de merhemi önce kendi başıma sürdüm! Gittiğiniz diyetisyenin aşırı kilolu olması bir hasta olarak size bu atasözümüzü hatırlatır. Bu örnekler çoğaltılabilir ;lazer ile ( lasik) görme bozukluklarını tedavi eden bir göz doktorunun gözlük kullanması gibi. Doğal olarak da ,saç ekimi için gidip görüşme yaptığınız kişinin saç ekimine ihtiyacı olduğu halde yaptırmamış olması, bir teşbih olarak değil cümlenin tam manasıyla bu atasözümüzü hatırlatır.

İnsanlara ,dostlarımıza samimiyetle önerdiğimiz bir işlemi kendimize yaptırmamamız düşünülmezdi. Bunun insanlara hem güven vereceğini hemde ikna  edici olacağını, hastalarımızın sonucun yaklaşık olarak nasıl olabileceğini canlı olarak görebilmelerinin önemini düşünerek böyle bir sürece girdim

Aylardan  Eylül  08/09/2019 tarihi sabah evden işe gitmek  üzere çıktım o gün işlem yapacak hasta sayımız azdı bende o gün bir anda karar aldım ve bugün sessiz sakin iken bende saç ektirmeliyim diyerek işlemlere başladım fakat içimde hafif bir heyecan biraz da endişe vardı. Çünkü diğer günlerden farklı bir gündü ,her gün işlemi yapan bendim ama bu gün işlem bana yapılacaktı. İster istemez farklı hissediyordum. İşlemin her basamağını en ince detayını bilmeme ve ekibe son derece güvenmeme rağmen eğer ben böyle hissediyorsam ;olaya tamamen yabancı işlemin detaylarını çok bilmeyen daha önce şahit olmamış, normal bir insanın ne kadar kaygılı olabileceğini çok iyi anlıyorum. İşte bu yüzden hastanın, doktoruna güvenebilmesi ve kendini ona emanet edebilmesi ,doktorun elinden gelenin en iyisini yapacağına inanması çok önemli.

Klinikte bu kararı verdiğimde  sadece benim değil tüm ekibin heyecanlı olduğunu gördüm ,sadece benim için değil tüm ekip için farklı bir gündü. Tüm operasyon, profesyonel bir ekip tarafından video ve fotoğraf makinası ile kayıt edildi. Görüşme ,ön saç çizgisinin belirlenmesi ,saç traşı dahil işlemin tüm aşamaları kayıt edildi. Normal bir hastanın işlem öncesi hazırlığı gibi benim işlemlerimde sırasıyla tamamlandı

Saç Ekimi Operasyonu

En sonunda operasyon masasına uzandım ,ne olursa olsun oraya yatmak hiç kolay değil , bir tedirginlik oluyor haliyle. Önce kanal açılmasına karar verildi. Ön saç çizgisine çok değerli ve kıymetli işin duayene arkadaşımla  beraber çizmiştik. Ergenlik dönemindeki gibi değil 32 yaşına uygun bir çizgi ,mümkün olduğunca yukarıdan başlayan ,asimetrik ( çünkü her insanın kafa yapısı asimetriktir , tam bir küre şeklinde değildir) ön saç çizgisinin iki yarısı hiçbir zaman birbirinin aynısı olamaz, mümkün olduğunca ön kısma ağırlık verilecek şekilde bir dizayn yapıldı.

İşlemin en sıkıntılı kısmı tabi ki lokal anestezi kısmı, yani iğnelerle uyuşturma. Çok hoş bir durum olduğunu söyleyemem , canınız acıyor , verilen ilaç bir yanma hissi yapıyor ama dayanılamayacak veya çok abartılı bir acı hissetmiyorsunuz. İğne fobisi olan kişiler için katlanılması çok zor olabilir ,bu gibi durumlarda ise sedasyon anestezisi dediğimiz derin olmayan bir uyku hali oluşturularak bu süreç atlatılabilir.

Lokal anesteziden sonra kanal açma işlemine geçildi. Sıklıkla önce kök toplanma (greft alınması) basamağı ile başlanır. Benim donör alanımın iyi olduğu düşüncesiyle, nasıl olsa istediğimiz sayı grefti alırız düşüncesi ile önce kanal açıldı. İşlem öncesi benim tahminim 3500 – 4000 arası bir greft sayısı idi, çünkü donör alanı fazla zorlamak ve işlem sürecini fazla uzatmak istemiyordum. Dört bin üzerindeki greft sayılarıyla yapılan ekimlerin çok sağlıklı sonuç vermeyeceğine inananlardanım. Kanal açma işlemi tamamlandı, sayı 3500 Kanal açma işlemi greft sayısına göre değişmekle birlikte ortalama 45 dakika sürer.

Hemen kök alımına geçildi. Kolay değil 3500 gibi bir hedef var önümüzde. Kök alımının hasta açısından en zor olan kısmı yüzüstü yatmak zorunda olmanız, tabi süreç içinde başınızı sol yan ve sağ yana da yatırıyorlar. Ayrıca yüzünüz (kaş üstü ile çene ucu arası boşlukta kalıyor) , yani yüzünüz tamamen kapanmıyor. sık sık pozisyon değişikliği yapılıyor ve hastamızın istediği anda mola veriliyor. Greftlerin toplanması (saç köklerinin alınması) yaklaşık dört saatte tamamlandı. Bu iyi bir zaman , çünkü alım hızı saatte 1000 – 1500 greft arasındadır. Donör alan problemli değilse saatte 2000 greft bile alınabilir.

Alınan greftleri inceledim, düzenli bir şekilde sıralanmışlardı ve ekime hazırdılar , farklı bir duygu tabi kendi saç köklerimi öyle görmem. Hem profesyonel açıdan bakıyorsunuz hem de duygusal.

Sıra alınan köklerin açılan kanalların içine yerleştirilmesi, yani ekim işlemine geldi. Ekim pozisyonu hasta için daha rahat , sırtüstü yatıyorsunuz , televizyon izleyebiliyorsunuz , çevrenizde olan bitenleri daha rahat takip edebiliyorsunuz. Yalnız başınızı oynatmanıza izin vermiyorlar ancak izin alarak başınızı oynatabiliyorsunuz. Ağrı acı da duymadığınız için , işlem esnasında rahatsınız aslında , bazı noktasal alanlar uyuşmamış olabiliyor , hemen o bölgeye lokal anestezi yapılıyor. Ekim süreci de greft sayısına göre , dokunun rahatlığına göre ve ekibin tecrübesine göre değişir , benim ekimim yaklaşık 5 saat sürdü. Kolay değil tabii yorucu bir süreç fakat ,birçok hastamızda gördüğümüz sıkıntıların çoğunu ben yaşamadım. En önemli etken işlem basamaklarını iyi bilmem tabii , ama şunu da ifade etmek isterim saç ekimi operasyonu hafife alınacak bir işlem değil. Bir kere süreç uzun!

Saç Ekimi Sonrası

Ekim tamamlandığında hepimiz çok yorulmuştuk , saat de epey ilerlemişti. Tüm ekipte operasyonu tamamlamanın verdiği bir mutluluk vardı. Ben ise kendimi beklediğimden daha iyi hissediyordum. Benim için asıl süreç bundan sonra başlayacaktı. Korumam ve bakmam gereken 3500 tane saç köküm vardı. Operasyon sonrası 6 saat içinde hastalarımıza araç kullanmamalarını ,trafiğe çıkmamalarını , dikkat gerektiren tehlikeli işler yapmamalarını öneririz.

İlk gece pek uyuduğumu söyleyemem. Ağrı yoktu fakat tedirgin oluyorsunuz , başınız hala uyuşuk oluyor , tam pozisyonu hissedemiyorsunuz , herhangi bir yere çarpmamak için çok dikkat etmeniz gerekiyor. Başınız 45 derece eğimli yüksek olarak ve tavana bakacak şekilde yatmanız gerekiyor. Yani sağa veya sola yatamıyorsunuz.

Zaten 2.gün içinde pansumanın çıkarılması için hastaneye gitmem gerekiyordu. Pansumanım yapıldı ve o günü hastanede dinlenerek geçirdim. 3. gece ise pansuman koruması olmadan uyuduğunuz ilk gece oluyor. Pansuman aslında çok güzel bir yastık oluşturuyor başınızın arka kısmında. Yine rahatsız geçen bir gecenin ardından sabah kalktım ve işimin başına döndüm , çünkü hastalarımız bizi bekler. O gün 1hastamın kanallarını açtım , normal mesaimi yaptım , hiçbir sorun yaşamadım. Sıkça sorulan bir soru olduğu için açıklık getirmek istedim, siz de isterseniz çalışabilirsiniz , özellikle masa başı işlerde. Üçüncü gece nispeten rahat geçti , zaten o kadar uykusuzdum ki her halükarda uyumam gerekiyordu. Sabah kalktığımda aynaya baktığımda kendimi tanıyamadım. Yüzüm biraz şişmişti , çünkü bir önceki gün başım öne eğik bir şekilde çalıştığım için , ekim esnasında verilen serum ve lokal anestezikler yüzüme doğru inmişti, ayrıca itiraf etmeliyim ki pansuman sonrası takılan saç bandını da uyumadan önce çıkarmıştım. Çünkü saç bandı sıvıların yüzümüze inmesini engelleyen etkili bir bariyer. Kısacası doktorunuzun söylediği her şeyi harfiyen yapmalısınız çünkü söylenen her şeyin bir sebebi var , bunu da yaşayarak bir kez daha öğrendim. Saç bandını üçüncü gündeki ilk yıkamadan önce çıkartmak gerekiyor aslında. Üçüncü gün ilk yıkamam yapıldı. Yıkama gerçekten çok rahatlatıcı ama çok dikkatli bir şekilde yapılması gerekiyor ki ekilen saç köklerine bir zarar gelmesin. İki – üç yıkamadan sonra tüm kabuklar , pıhtılaşmış kan damlacıkları döküldü , başım tertemiz gözüküyordu. Tabii bunun sebebi yıkamaların profesyoneller tarafından yapılması , normalde tüm kabukların dökülmesi 8 -10 günü bulur. Saç ekiminden sonra hiç şapka takmadım , gizleme gereği duymadım , artık insanlar o kadar alıştı ki o kadar çok saç ekimi yapılmış insanlarla yolda AVM lerde karşılaşıyorlar ki kimse garipsemiyor sizi. Şapka, ekim bölgesine temas ederse ekilen köklere zarar verebilir..

Saç ekimi sonrası 10. günde her şey neredeyse normale dönmüştü. Hafif bir kızarıklık dışında herhangi bir şey belli olmuyordu. Eylül ayında olduğumuz için güneşten korumak çok önemliydi. Direkt güneş ışığına maruz kalmamaya çok dikkat ettim. Zaten o kadar yoğun çalışıyordum ki gündüz hiç dışarı çıkamıyordum hep kapalı ,hastane ortamındaydım.

Yeni saçlarım yavaş yavaş uzamaya başlamıştı ve çok güzel görünüyordu ki 15 – 20 . günlerde başlayan dökülme süreci ,  Bunun tamamen normal olduğunu bilmeme rağmen saçlarınızın tekrar dökülmesini kabullenmekte zorluk çekebiliyorsunuz. Yeni ekilen saçlarınızın dökülmesi yaklaşık 2 ayda tamamlanıyor. Yani iki ay sonra sanki hiçbir işlem yapılmamış halinize dönüyorsunuz, kırmızılık da geçmiş oluyor çünkü bu süreç içinde.

Yaz ayında saç ektirmiş olmama rağmen , ekimden bir ay sonra tatile gittim . Denize girmekte hiçbir sakınca yok , havuzu önermiyoruz çünkü klorlu ve hijyenik değil. Ekimden sonra üç haftadan önce denize girerseniz tuzlu su kafa derinizde yanma yapabilir. Güneş korumasına çok özen gösterdim, şapka veya bandana taktım , direkt güneş ışığına maruz kalmamaya özen gösterdim , hatta fark etmeden güneşe maruz kalırım diye kafa derime güneş koruyucu losyon (sun screeen ) sürdüm , çünkü saçlarım kısaydı.

Saç ekiminden iki ay sonra , kırmızılıklar tamamen geçtikten sonra minoxidil (rogaine ) losyon kullanmaya başladım. Yeni ekilen saçlara destek sağlamak ve çıkış sürecini hızlandırmak amacıyla kullandım minoxidili , yoktan saç çıkarmak amacıyla değil. Saç ekimi sonrası üçüncü haftadan itibaren de performans şampuanları dediğimiz , saç güçlendirici şampuan kullanmaya başladım. Bunun haricinde herhangi bir tablet , vitamin, hormonal içerikli bir ilaç kullanmadım.

Saçların yeniden çıkmasını beklemek gerçekten sabır gerektiren süreç. Çok fazla kafaya takmadan normal gelişimi takip ettim. Yeni saçları görmek 3 – 4 ay alabiliyor. En erken altı ay sonra bir şeyler görülüyor ki , görülen toplamın yüzde 60-70 i sadece. Tabii bu süreler kişiden kişiye değişiklik gösterebiliyor. Kesin sonucu görmek için 12 ay beklemek gerekiyor , 12 ay tamamlanmadan ekim ile ilgili yorum yapmak çok doğru olmayacaktır. Hatta 18 aya kadar saçınızın formunda değişiklikler olabiliyor, yeni ekilen saçlar ekim bölgesindeki bölgesel şartlara (dolaşım durumu , deri yapısı , yön ve tarama şekli) adaptasyon geliştiriyorlar.

Saç ekimi sonrası çevreden aldığım tepkiler genelde olumluydu , daha önce de belirttiğim gibi artık rutin uygulanan bir işlem olduğu için insanlar daha kolay kabul ediyor. Hemen herkesin ortak görüşü daha genç göründüğümdü . Özellikle ön bölgede çok fazla sık olmayan bir saç bile insanı daha genç göstermeye yetebiliyor. Saç ekimi yaptırmam birçok hastamıza güven verdi , empati yapabileceğimi düşündü muhtemelen birçok hastamız. Sonuç olarak mesleki bir gereklilikti benim için saç ekimi ama sonuçları itibarı ile mesleki zorunluluk olmasa da yaptırdığım için çok mutluyum. Aynaya baktığımda gördüğüm kişi daha mutlu şu anda.  Tabi sonuç her zaman beklendiği gibi olmayabilir. Neticede cerrahi bir işlemdir saç ekimi ve bir cerrahi işlemin sonucu her zaman önceden kestirilemez. Öngörülemeyen riskleri önleyebilmek zaten mümkün değildir , dikkatli doktor seçimi , uygun operasyon planı ve zamanlama , gerçekçi beklentiler gibi şartlar sağlandığında saç ekimi işlemi hastalarımızı memnun edecek sonuçlar vermektedir

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Dr. ArdenKlinik

Harbiye Mahallesi, Abdi İpekçi Caddesi, Bakır Palas Apartmanı, No:5/14 Şişli / İSTANBUL 34367

Bilgilendirme
Sosyal Ağlar

Sosyal Ağlarımızı Takip edin, güncel bilgi ve kampanyalardan haberdar olun.

Copyright 2020 Dr. Arden Ekmekçi Klinik

Copyright 2020 Dr. Arden Ekmekçi Klinik